Довідкова інформація стосовно поводження з твердими побутовими відходами в Київські області у 2010, 2011, 2012 роках та пріорітетні завдання на 2013 рік

Про стан виконання Програми поводження з твердими побутовими відходами в Київські області
Главная - Документы - Разъяснения - Екологические проблемы - Довідкова інформація стосовно поводження з твердими побутовими відходами в Київські області у 2010, 2011, 2012 роках та пріорітетні завдання на 2013 рік

ДОВІДКА

про стан виконання Програми поводження з твердими побутовими відходами в Київські області

 

Загальний стан поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ) в Київській області.

 

 

1. Нинішній стан у сфері поводження  з твердими побутовими відходами в Київській області

Проблема твердих побутових відходів (ТПВ) є актуальною й досить гострою для Київської області. Утворення відходів з року в рік зростає, тоді як значна частка цих відходів видаляється на полігони та сміттєзвалища, які експлуатуються не належним чином, внаслідок чого створюють негативний вплив на навколишнє природне середовище та здоров’я людей.

Проблеми твердих побутових відходів частково вирішуються в містах, однак стають досить актуальними для сільської місцевості. У сільських населених пунктах майже не проводиться організований вивіз ТПВ, в більшості населених пунктів відсутні програми поводження з твердими побутовими відходами та схеми санітарної очистки населених пунктів, не ведуться реєстри об’єктів утворення, оброблення та утилізації відходів і місць їх видалення, все це призводить до утворення стихійних сміттєзвалищ та погіршує санітарний стан населених пунктів.

На території Київської області експлуатується 39 полігонів (сміттєзвалищ) для твердих побутових відходів, загальною площею більше 500 га.

Також, слід відзначити, що більшість полігонів ТПВ не відповідає санітарним вимогам з експлуатації полігонів, а значна кількість полігонів вже вичерпала свій ресурс і стали фактором антропогенного навантаження на довкілля.

Надзвичайно великою небезпекою для довкілля є функціонування в селі Підгірці Обухівського району полігону ТПВ № 5, який утримується ВАТ «Київспецтранс» Київської міської державної адміністрації. На території полігону зосереджено сотні тисяч тонн (понад 600 тис. т.) фільтрату, який просочується у підземні води, що може призвести до техногенної катастрофи.

Питання щодо безпечного функціонування полігону ТПВ № 5 неодноразово розглядалося на засіданнях комісії Київської обласної ради з питань екології та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та рекомендувалося Київській міській адміністрації про вжиття заходів щодо суттєвого поліпшення роботи п’ятого полігону.

 

 

 

Сьогодні в області налічується 40 полігонів ТПВ загальною площею близько 300 га, на яких станом на 01.01.2012 року всього захоронено 4,1 млн. тон. твердих побутових відходів. Кількість сміттєзвалищ, які перевантажені складає 11 одиниць, 29 не відповідає нормам екологічної безпеки. Потребує паспортизації 35% сміттєзвалищ від їх загальної кількості. Потребує рекультивації 8% сміттєзвалищ. Середня норма утворення ТПВ однією людиною становить в середньому 1,5 м3/рік або 375 кг/рік. Близько 80% населення області охоплено послугами з вивезення побутових відходів.

На території області здійснюють діяльність у сфері поводження з ТПВ 50 підприємств різних форм власності, в тому числі 41 – комунальної власності, 4 – з часткою комунальної власності та 5 приватних підприємств.

Кількість спеціально обладнаних транспортних засобів на підприємствах складає 202 одиниці, з них комунальних 164, з часткою комунальної власності - 13, приватних – 25. Середній показник зношеності  спецавтотранспорту, що утримується комунальними службами складає 80%.

Щорічно на території області утворюється близько 1,5 тис. стихійних сміттєзвалищ. Під час проведення традиційних весняних та осінніх двомісячників благоустрою комунальними службами області спільно з органами місцевого самоврядування ліквідовується значна кількість стихійних сміттєзвалищ. Протягом 2011 року виявлено та ліквідовано 1535 стихійних сміттєзвалища. Упродовж 2012 року вже ліквідовано 1345 таких звалищ. Робота у даному напрямку проводиться постійно.

З метою забезпечення контролю за виконанням заходів з упорядкування територій населених пунктів області, ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ на території області щорічно у весінній період створюється оперативна рейдова група у складі представників головного управління житлово-комунального господарства і паливно-енергетичного комплексу Київської облдержадміністрації, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області, обласної санітарно-епідеміологічної служби, управління Державтоінспекції Головного управління МВС України в Київській області, Державної екологічної інспекції та Державної житлово-комунальної інспекції в Київській області.

Зазначена рейдова група відповідно до затвердженого графіка, проводить рейдові перевірки здійснення в Київській області заходів, спрямованих на благоустрій, та приведення у належний стан населених пунктів та прилеглих до них територій у всіх районах та містах обласного значення У разі виявлення стихійних сміттєзвалищ, органами місцевого самоврядування вказується на недоліки та надаються рекомендації щодо їх усунення.

Виконання Програми поводження з твердими побутовими відходами в Київській області.

З метою зниження екологічної та соціальної напруги для створення системи збору, переробки та утилізації твердих побутових відходів в області розроблена Програма поводження з твердими побутовими відходами в Київській області на 2007-2011 роки, яка схвалена рішенням Київської обласної ради від 30.03.2007 № 116-10-У, та Програма поводження з твердими побутовими відходами в Київській області на 2012-2016 роки.

         Програма передбачає створення ефективної системи управління твердими побутовими відходами в Київській області, удосконалення існуючих і створення нових технологій та устаткування, що забезпечать раціональне збирання, транспортування, використання складових відходів для виготовлення конкурентоспроможної продукції, розв’язання економічних проблем удосконалення організації та управління ресурсо­збереженням за рахунок залучення складових відходів у господарський обіг.

         Протягом 2007-2011 років на виконання заходів Програми було використано 51,7  млн.грн. на  оновлення контейнерного парку, придбання машин та обладнання спецавтотранспорту, реконструкцію існуючих та будівництво нових  полігонів твердих побутових відходів, що становить 9% від запланованого.

Такий обсяг виконання планових показників пояснюється тим, що упродовж 2007-2011 років кошти державного бюджету на заходи Програми взагалі не виділялись (заплановано коштів державного бюджету на весь період Програми – 20,2 млн.грн. ). Також планувалось залучення інвестицій, кредитів, інших джерел 34,5 млн.грн. – фактично було виділено лише 0,8 млн.грн.  Через протидію з боку населення, природозахисних, громадських організацій та відсутність у місцевих органах влади практики надання гарантій та компенсацій – виділення земельних ділянок під будівництво інвесторами нових полігонів для ТПВ стає в області дедалі складнішою проблемою залучення приватних капіталів.

         На сьогодні в області дуже гостро стоїть питання будівництва сміттєпереобних заводів.

         Протягом останніх років надходить багато різноманітних пропозицій про співробітництво від іноземних кампаній, які пропонують свої інвестиції для впровадження новітніх технологій на території області, побудувати сміттєпереробні заводи по останньому слову техніки. Це в основному заводи із закритим циклом виробництва, що дає змогу відсортувати, переробити побутові відходи, і при цьому отримати альтернативні джерела енергії (біогаз) без нанесення шкоди навколишньому природному середовищу.

         Але, тут виникає низка проблем з отриманням дозвільної документації, питання відведення земельної ділянки, а, головне, це проведення громадських слухань, які проводяться на місцях, і, як правило, є негативна позиція населення.

Разом з тим, вартість будівництва сміттєпереробного заводу складає близько 500-600 дол. США на 1 т/рік. Таким чином, вартість заводу потужністю 100 тис. т в рік може становити до 100 млн.дол. США (40-50% вартості заводу припадає на очисне обладнання для запобігання забруднення повітря).

За підрахунками Мінрегіону України, при будівництві сміттєпереробного заводу тариф на послуги з вивезення  побутових відходів може збільшитись орієнтовно в 5 разів – з 35 грн. на 1 куб м ТПВ до 175 за 1 куб. м ТПВ (700 грн./тона).

Разом з тим, позитивна тенденція прослідковується у фінансуванні заходів Програми місцевими бюджетами. Так, Програмою на 2007-2011 рік було заплановано всього  4,8 млн.грн. коштів місцевих бюджетів, а фактично було виділено і використано 9,1 млн.грн., що становить 189% від запланованого. Це в основному оновлення контейнерного господарства,

У 2011 році на виконання Програми з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища виділено 8,2 млн.грн.

Так, придбано 405 контейнерів для роздільного збирання відходів для населених пунктів області та 14 одиниць спеціалізованої комунальної техніки для їх транспортування, продовжувались  роботи по будівництву полігону ТПВ в смт Рокитне, виготовлено проектно-кошторисну документацію по будівництву полігону ТПВ у м. Ржищів,  розроблено проектну документацію будівництва полігону ТПВ м. Богуслав, здійснено коригування проекту будівництва полігону ТПВ в смт Ставище.

         З метою впровадження системи роздільного збирання твердих побутових відходів, заготівлі вторинних ресурсів, впровадження передових технологій з переробки ТПВ та їх утилізації, впровадження ресурсо- і енергозберігаючих технологій, удосконалення і стабілізації системи поводження з відходами на території Київської області продовжується виконання заходів, передбачених Програмою поводження з твердими побутовими відходами в Київській області на 2007-2011 роки.

 

 

3. Основні результати реалізації Програми ТПВ на 2007-2011 роки

Протягом 2007-2011 років на виконання заходів Програми було використано 15 288,02 тис.грн. коштів обласного бюджету; 9132,0 тис.грн. коштів місцевих бюджетів; 15229,0 тис.грн. коштів підприємств сфери поводження з ТПВ, та 874,0 тис.грн. інших джерел на  оновлення контейнерного парку, придбання машин та обладнання спецавтотранспорту, реконструкцію існуючих та будівництво нових полігонів твердих побутових відходів. Всього протягом 2007-2011 рр. на виконання зазначеної програми використано 41658,0 тис.грн.

Загальна сума фінансування на всю Програму становила значно більшу суму, але фінансування передбачалося здійснювати за рахунок Державного бюджету, за рахунок інвестицій підприємств та інших джерел. Слід зазначити, що фінансування Програми за рахунок Державного бюджету і за рахунок підприємств-інвесторів не здійснювалося.  

За період функціонування Програми поводження з твердими побутовими відходами в Київській області на 2007-2011 роки в області була впроваджена низка заходів, основними з яких можна назвати:

-         запровадження автоматизованої геоінформаційної системи контролю та супроводу перевезення твердих побутових відходів;

-         створення комунального підприємства Київської обласної ради, що займається наданням послуг у сфері поводження з твердими побутовими відходами;

-         придбання спеціальних машини для транспортування ТПВ для Баришівського, Богуславського, Бородянського, Згурівського, Іванківського, Макарівського, Миронівського, Обухівського, Тетіївського районів, міст Біла Церква, Буча, Бровари, Ірпінь, Ржищів, Коцюбинське та ін.;

-         придбання спеціалізованої техніки для експлуатації на полігонах для Богуславського, Обухівського районів;

-         придбання контейнерів для роздільного зби­рання ТПВ для Богуславського, Броварського, Василь­ківського, Згурівського, Обухівського районів, міст Біла Церква, Ржищів, смт Бородянка, Макарів, та ін.;

-         облаштування контейнерних майданчиків в Богуславському, Васильківському, Згурівському, Обухівському районах та м. Бровари ;

-         введення в експлуатацію сортувальних ліній в Броварському, Бородянському, Києво-Святошинському, Обухівському районах, розпочато будівництво сортувально-переробного комплексу ТПВ в м. Біла Церква;

-         проектування та будівництво полігонів у мм. Тетіїв, Рокитне, Ржищів, смт Баришівка, Ставище;

-         розроблення та запровадження системи моніторингу у сфері поводження з ТПВ та виконання обласної і місцевих програм з цих питань;

-         розроблення та затвердження норм утворення відходів;

-         розроблення ведення інформаційно-аналітичної системи поводження з твердими побутовими відходами, яка буде впроваджена протягом   1-1,5 року;

-         проведення аналізу стану захоронення твердих побутових відходів;

-         проведення аналізу стану будівництва об’єктів захоронення твердих побутових відходів;

проведення державної екологічної експертизи полігону твердих побутових відходів № 5 ВАТ „Київспецтранс” тощо.

 

         Продовження зазначених заходів передбачено Програмою поводження з твердими побутовими відходами в Київській області на 2012-2016 роки, яка затверджена рішенням Київської обласної ради 28.12.2011 № 248-14-УІ.

         Зазначена Програма розроблена у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 року «Про затвердження Програми поводження з твердими побутовими відходами», основними напрямами розв’язання завдань якої є:

            1. організація роздільного  збору  окремих компонентів побутових відходів;
            2. забезпечення застосування сучасних високоефективних сміттєвозів;
            3. створення системи двохетапного перевезення побутових відходів (з будівництвом сміттєперевантажувальних станцій);

            4. застосування компостування  органічної  частини  побутових відходів, піролізу, спалювання та інших способів утилізації або
видалення компонентів у місцях утворення відходів;

            5. забезпечення локалізації  негативного  впливу   на   довкілля виведених з експлуатації полігонів побутових відходів;

         6. створення сучасних полігонів побутових відходів із знешкодженням фільтрату та утилізацією біогазу.  

 

         Так, протягом 9 місяців 2012 року на виконання заходів Програми всього використано 10,3 млн.грн., в тому числі: 1,6 млн.грн. власних коштів підприємств, 3,7 млн.грн. місцевих бюджетів, 4,6 млн.грн. обласного фонду охорони навколишнього природного середовища та 0,4 млн.грн. інших джерел фінансування.

Зокрема, за рахунок обласного фонду охорони навколишнього природного середовища вже придбано 232 контейнерів для роздільного збору ТПВ для населених пунктів Баришівського, Білоцерківського, Бородянського, Іванківського, Яготинського районів, міст Сквира, Вишневе, Ірпінь та смт. Гостомель, здійснено закупівлю 8 одиниць спеціалізованого транспорту для забезпечення збирання і транспортування ТПВ для Богуславського, Бородянського, Сквирського, Фастівського, Іванківського, Кагарлицького, р-ну, Яготинського р-нів та м. Ржищева.

Також за рахунок обласного ФОНПСу до кінця поточного року заплановано придбання спецтехніки для обслуговування полігону ТПВ для м. Фастів, придбання універсальних спецавтомобілів для збирання і транспортування ТПВ для смт Ворзель та смт Гостомель, завершення проектування полігону ТПВ в Іванківському районі, будівництво першої черги полігону ТПВ в Богуславському районі, завершення будівництва полігонів ТПВ в смт Рокитне та Ставище. Всього у 2012 році на вищезазначені заходи передбачено коштів на суму 11,2 млн.грн.

 

Впровадження роздільного збору ТПВ.

 

         На території Київської області роздільне збирання твердих побутових відходів починаючи з 2007 року впроваджується у м.Буча, Ірпінь, смт Ворзель, Коцюбинське, Гостомель, з 2008 року -  в місті Українка, з 2011 року - у містах Богуслав, Біла Церква, Вишневе, Фастів, з 2012 року  у смт Бородянка, Баришівка, Іванків, містах Сквира, Яготин,  Узин,  Ржищів.

         Обсяг ресурсоцінних компонентів побутових відходів, що збирається роздільним методом у вищезазначених населених пунктах, які впроваджують роздільний збір ТПВ з 2007 року становить близько 40%, а у населених пунктах, в яких розпочато цю роботу з 2011 року -  10-15 %.

 

         У  Васильківському районі на території Погребівської сільської ради успішно функціонує перший в області комплекс з сортування і переробки твердих побутових відходів ТОВ “Укрвторенергоресурс”  продуктивністю  200 тис.м3 на  рік.  Згідно  ліцензії, виданої Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, ТОВ «Укрвторенергоресурс» здійснює збирання та заготівлю окремих видів відходів, як вторинної сировини (папір, скло, пластикові пляшки).

         Протягом 2011-2012 року за рахунок залучення коштів інвесторів на полігонах ТПВ міст Біла церква, Васильків, Буча, с. Крюківщина Києво-Святшинського району встановлені і працюють сміттєсортувальні лінії, що дало змогу значно знизити навантаження на ці полігони.

 

Щодо завершення робіт по очищенню області від залишків непридатних до використання пестицидів в

 

Рішенням Київської обласної ради від 06.03.2012 №298-16-VІ затверджено Перелік природоохоронних заходів на 2012 рік, що фінансуються за рахунок коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища (далі - Перелік) з фінансуванням в сумі 5,0 млн. грн. на утилізацію непридатних пестицидів (Головний розпорядник коштів – головне управління агропромислового розвитку облдержадміністрації, виконавець робіт – Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області).

На сьогодні вже проведено процедуру конкурсних торгів. 

Всього за рахунок коштів обласного фонду з території Київської області заплановано вивезти 221,196 тонн пестицидів і тари від них. Непридатні відходи будуть вилучені з Богуславського, Бородянського, Вишгородського, Володарського, Іванківського, Києво-Святошинського, Миронівського, Переяслав-Хмельницького, Ставищенського та Тетіївського районів.

Станом на 09.11.2012 за рахунок обласного фонду вже вивезено на знешкодження за кордон понад 190 тонн непридатних пестицидів. Найближчим часом буде вивезено решту пестицидів, які заплановано на утилізацію.

Завершення робіт по очищенню області від непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин суттєво ускладнюється значними відхиленнями між обліковою кількістю пестицидів заявлених в тендерній документації по області, що надавалася районними державними адміністраціями та фактичними обсягами, а також виявленням в деяких районах області раніше не облікованих пестицидів.

Відповідно до інформації  райдержадміністрацій щодо залишків пестицидів, на сьогоднішній день на території області залишається орієнтовно 300 тонн пестицидів.

Проаналізувавши дані щодо кількості непридатних пестицидів за попередні роки та враховуючи той факт, що інформація щодо залишків непридатних пестицидів в районах, яка надається райдержадміністраціями різниться з фактичними обсягами (при затарюванні в транспортну тару) прогнозується перевищення кількості пестицидів на рівні 17% (50 т.).

З метою очищення області від непридатних пестицидів (орієнтовно 350 т) і забезпечення бюджетного процесу в частині видатків з Державного та обласного фондів на наступний рік, рішенням Київської обласної ради від 18.10.2012 №481-25-VІ внесено зміни до Програми «Охорона довкілля та раціональне використання природних ресурсів Київської області на період до 2016 року». Відповідно до рішення, передбачається фінансування з Державного та обласного фондів охорони навколишнього природного середовища на 2013 рік в сумах 5 515,0 та 2 360,0 тис. грн. відповідно.

 

 

         У 2013 році пріоритетними завданнями Програми поводження з твердими побутовими відходами в Київській області  є:

 

  1. Проведення реконструкції полігонів ТПВ у містах Миронівка, Тараща, Кагарлик, смт Гребінки Васильківського району, розробка проекту рекультивації сміттєзвалища в с. Ратуш Володарського району;
  2. Будівництво полігону ТПВ в Іванківському, Богуславсьому районах, завершення будівництва полігону в смт Рокитне та Ставище;
  3. Вирішення питання будівництва сміттєпереробних комплексів в Богуславському, Бориспільському районах та м. Українка;
  4. Встановлення сміттєсртувальних ліній та полігонах ТПВ у Броварському, Києво-Святошинському, Миронівському, Переяслав-Хмельницькому, Фастівському, Яготинському районах.
  5. Придбання спецтехніки для експлуатації полігонів у Богуславському, Васильківському, Переяслав-Хмельницькому районах, у містах Українка та Яготин.
  6. Продовження впровадження роздільного збору ТПВ у населених пунктах області шляхом придбання спецтехніки та встановлення контейнерів для роздільного збору ТПВ.

 

 

4. Стратегія області на наступні 2012-2016 роки у сфері ТПВ

У відповідності до національної стратегії поводження з ТПВ в Україні першочерговими завданнями, повинні бути поставлені на даний час, стовідсоткове охоплення мешканців області послугами зі збирання ТПВ, підвищення якості надання послуг зі збирання ТПВ та запровадження роздільного збирання ТПВ.

Передбачається розв’язати такі основні завдання:

-       забезпечити мінімальне утворення та зменшити кількість захоронення побутових відходів шляхом використання нових сучасних високоефективних методів їх збирання, перевезення, зберігання, переробки, сортування і утилізації;

-       розширення потужностей із збирання, заготівлі відходів, їх використання як вторинної сировини у господарській діяльності;

-       оновлення контейнерного господарства та парку сміттєвозів, створення та облаштування контейнерних майданчиків;

-       впровадження роздільного збирання ТПВ. Передбачається протягом 2012-2016 років створення в кожному районі сортувально-переробних ліній з метою залучення вторинних ресурсів у господарський обіг.

-       створення потужностей з перероблення та утилізації ТПВ;

-       удосконалення нормативно-методичного, організаційного, інформаційного та іншого забезпечення сфери поводження з ТПВ;

-       забезпечення контролю за діючими та закритими полігонами побутових відходів за допомогою геоіформаційної системи для запобігання шкідливого впливу на довкілля та здоров’я людини, рекультивацію земельних ділянок після закриття полігонів;

-       збільшення надходжень до обласного бюджету з використанням геоінформаційної системи контролю.

-        створення умов для ефективного використання побутових відходів як матеріальних ресурсів та промислового впровадження комплексної переробки і утилізації їх ресурсоцінних компонентів;

-       забезпечення впровадження механізованого сорту­вання побутових відходів з вилученням ресурсоцінних компонентів, переробкою їх на матеріали та вироби;

-       організація збирання та перероблення велико­габаритних ТПВ, будівельних відходів і викори­станих електронно-електропобутових приладів з вилученням з них ресурсоцінних матеріалів;

  Відтак, реалізуючи вище вказані рішення протягом п’яти років планується ліквідувати всі несанкціоновані сміттєзвалища та заборонити вивіз не відсортованих відходів на полігони (сміттєзвалища).

       Як приклад, для вирішення цієї проблеми можна взяти Мале підприємство “Рада”, що працює в Ірпінському регіоні, предметом діяльності якого є роздільне збирання, обробка та утилізація відходів. Підприємством “Рада” встановлено 200 контейнерів для сортування ТПВ з відокремленням виробів з поліетилену та склотари, також обладнано 5 стаціонарних пунктів по прийманню склотари, поліетиленових відходів та макулатури. Планово-регулярний вивіз відходів із приватного сектора розглядається як основний спосіб ліквідації існуючих і недопущення утворення нових несанкціонованих смітників, розробляється система продажу спеціальних пакетів для сміття з логотипом для більш ефективного контролю оплати за надані послуги.

       В результаті запровадження роздільного збирання ТПВ обсяг захоронення відходів на полігонах в цьому регіоні скоротився вдвічі, що відповідно, зменшило фінансування на вивезення відходів.     

       Нині цей досвід запроваджується в Бородянському районі, місті Українка.

       Досвід МПП «Рада» планується використати в усіх районах області.

Проблеми, які мають місце у сфері поводження з ТПВ потребують негайного розв’язання та фінансування і будуть вирішуватися комплексно, тобто за рахунок усіх можливих джерел фінансування (державні, місцеві бюджети, кошти підприємств, установ, організацій та інших фондів фінансування).

 

 

Документы
Документы раздела "Документы"
^