сплата земельного податку за орендоване комунальними організаціями майно

порядок уплаты земельного налога за арендуемое корональное помещение
Главная - Документы - Разъяснения - Бюджетные организации - сплата земельного податку за орендоване комунальними організаціями майно

Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна контора» (ЖЕК) надає приміщення в оренду бюджетним організаціям, яких згідно з чинним законодавством звільнено від сплати земельного податку. Чи потрібно сплачувати земельний податок у даному випадку ЖЕКу? Чи поширюються пільги щодо плати за землю на бюджетні організації, що орендують у ЖЕКу приміщення, якщо за рішенням міської ради ЖЕК звільнено від сплати земельного податку у розмірі 75 %?

(ЖЕК № 2, м. Трускавець)

 

Згідно зі ст. 42 Земельного кодексу України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам i організаціям, які здійснюють управління цими будинками, тобто житлово-експлуатаційним конторам.

Оподаткування земельних ділянок здійснюється залежно від їх цільового використання. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Частиною п’ятою ст. 7 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.92 р. № 2535-ХII (у редакції Закону України від 19.09.96 р. № 378/96-ВР, зі змінами та доповненнями; за текстом – Закон № 2535-ХII) встановлено, що податок за земельні ділянки, зайняті житловим фондом, сплачується в розмірі трьох відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до частини першої та другої цієї статті. Інші земельні ділянки, у тому числі нежитловий фонд, обкладаються земельним податком на загальних підставах.

Отже, платниками земельного податку за земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, є підприємства, установи й організації, які здійснюють управління цими будинками.

Що стосується пільг щодо плати за землю, то відповідно до ст. 12 Закону № 2535-ХІІ їх можуть встановлювати обласні, міські, селищні та сільські ради. Слід зазначити, що цим Законом встановлено пільги лише для платників земельного податку. А питання орендної плати вирішується сторонами при укладенні договору оренди відповідно до Закону України «Про оренду землі» від 06.10.98 р. № 161-XIV (зі змінами та доповненнями).

У разі коли підприємства, установи, організації, які користуються пільгами зі сплати земельного податку, здають у тимчасове користування (оренду) окремі будівлі або їх частини, вони сплачують земельний податок у встановлених розмірах на загальних підставах, пропорційно площі будівлі, яку передано у тимчасове користування (оренду). При цьому законодавством окремо не визначено передачу в оренду нежитлових приміщень бюджетним організаціям, підприємствам, установам.

Відповідь підготовлено за сприяння 

 

Володимира Горохова 

Начальника відділу моніторингу застосування нормативно-правових актів управління місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів Департементу оподаткування юридичних осіб ДПА України 

Віктора Фінашка 

Головного державного податкового ревізора-інспектора 

^